Har du nogensinde tænkt over, hvorfor folk bliver ved med at snakke om at rejse? Faktisk er der en rigtig god grund til det.
Lad mig fortælle dig, hvorfor rejser er noget af det fedeste, du kan kaste dig ud i og at du kan få det bedre af at rejse,
De kendte ord ”At rejse, er at leve” sagt af H.C Andersen er der utrolig mange danskere som stadig går efter. Rejser handler ikke bare om at tage væk fra hverdagen og ligge på en strand med en drink i hånden (selvom det bestemt også er en del af det). Nej, det handler om at få din hjerne til at vågne op, og se livet på en anden måde. Når du pludselig står midt i en kaotisk bazar i Marrakech og prøver at prutte om prisen på et tæppe, eller når du forsøger at finde vej i Tokyos metrosystem (seriøst, hvem designede det?), så bliver du udfordret på en måde, som din sofa derhjemme aldrig kan.
Derudover er rejser også fantastiske på grund af den madkultur du kan finde i udlandet! Én ting er sikkert: Når du først har smagt ægte italiensk gelato eller prøvet gademad i Bangkok, så vil dit lokale pizzeria aldrig helt være det samme igen.
Men rejser gør dig også til en slags superhelt. Måske ikke helt på den måde, at du kan flyve, men du lærer ting, der får dig til at føle dig uovervindelig. Kan du finde ud af at overleve en nat i en bus i Sydamerika med en flok snakkende høns som dine sidemænd? Så kan du klare ALT. Mister du din pung i Paris? Du lærer hurtigt, hvor man finder den bedste croissant til næsten ingen penge. Rejser gør dig skarp, hurtig og lidt mere kreativ.
Ja, at rejse er virkelig at leve, men lad os også lige tage et skridt tilbage og snakke om vores planet. Har du nogensinde set en solopgang i Sahara-ørkenen? Eller vandret blandt sneklædte bjerge i Schweiz? Det er øjeblikke, der får dig til at indse, hvor lille (og ret cool) du egentlig er i det store hele. Du bliver automatisk en del af team “Beskyt Jorden”, fordi du indser, hvor vigtigt det er at passe på de steder, du besøger.
Sidst men ikke mindst, så er rejser som at trykke på reset-knappen i dit liv. Har du haft en lang uge? Tag en weekendtur. Har du brug for en pause fra din stressede chef? Måske overvej at tage et lille casino spil, hvis du ikke har lyst til at hoppe på et fly til Spanien. Når du er væk hjemmefra, slipper du for pligter og kan fokusere på de ting, der gør dig glad. Pludselig er det eneste, du bekymrer dig om, om du skal drikke endnu en mojito eller gå en tur på stranden.
Verden venter derude med åbne arme og sjove overraskelser, du ved faktisk aldrig rigtigt hvad der kommer til at ske, og derfor syntes jeg at rejser er det bedste i verden. Tag fat i din rejsekammerat, pak din taske, og kom afsted. For tro mig, når du først begynder at udforske verden, bliver det en livsstil, du ikke vil give slip på. Hvis du har brug for lidt underholdning på de lange flyveture, så er der altid mulighed for at spille lidt blackjack online. Det er der mange, der finder glæde i, og det er helt sikkert noget, der er værd at prøve.